تدوین سند سیاست گذاری و برنامه راهبردی احیاء و بازآفرینی بازار

پژوهشکده سپیدار تدوین سند سیاست گذاری و برنامه راهبردی احیاء و بازآفرینی بازار اداره راه و شهرسازی

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به همراه کاوه حاجی علی‌اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران و ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران و جمعی از مسئولان شهرداری منطقه ۱۲ ضمن بازدید میدانی سه ساعته از بخش‌های مختلف بازار بزرگ تهران همچون تیمچه‌ها، راسته‌ها، پاساژها، مساجد، تکایا و گذرهای مختلف، در جریان اقدامات دفتر توسعه محله‌ای و فعالیت‌های کالبدی – اجتماعی برای ساماندهی بازار قرار گرفتند.

در جریان این بازدید گلپایگانی درباره اقدامات مورد نیاز بازار تهران گفت: ابتدا بایدکارهای انجام شده در سال‌های گذشته را مورد مطالعه و بررسی قرار بدهیم، تا بتوانیم بر اساس نیازهای امروز و چشم اندازآینده بازار تهران، به اقدامات اجرایی دست بزنیم.

معاون شهرسازی و معماری شهر تهران افزود: بازار تهران به عنوان یکی از دارایی‌های شهر و شهروندان تهرانی یکی از موضوعات مهم شهری است که شوربختانه اکنون تبدیل به مسئله شده است و باید از جنبه‌های معماری و شهرسازی، اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی، ایمنی، حمل و نقل بار و مسافر، منظر و زیبایی شناسی شهری مورد توجه جدی قرار بگیرد.

گلپایگانی ادامه داد: با توجه به قدمت قابل توجه بازار تهران به عنوان یکی از هسته‌های اولیه شهر و با در نظر گرفتن تجربه‌های مشابه فضاهای این چنینی، بازار تهران مکان خوبی برای جذب گردشگر و ساخت و سازهای مرتبط با موضوع گردشگری و اقتصاد مبتنی بر فرهنگ و تاریخ است و در این زمینه همکاری و هماهنگی با میراث فرهنگی و گردشگری مورد نظر است به گونه‌ای که تاکنون زمینه‌های خوبی برای اقدام مشترک فراهم شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به حجم گسترده تبادلات اقتصادی در بازار و توسعه روز افزون فعالیت‌های تجاری عنوان کرد: به نظر می‌رسد این مسئله برای ویژگی‌های منحصر به فرد بازار تهران یک تهدید باشد، به همین دلیل نیاز به اندیشیدن و تبیین چشم انداز آینده بازار تهران دیده می‌شود.

گلپایگانی از گفتگو با تمامی فعالان و دستگاه‌هایی که در بازار تهران کار کرده‌اند خبر داد و گفت: تلاش داریم نقطه نظرات تمامی بخش‌هایی که در شهرداری تهران در بازار فعالیت و خدمت رسانی دارند را بشنویم تا بتوانیم با برنامه ریزی به سمت حل مسائل برویم.

وی افزود: هم چشم انداز بازار در شهر تهران را باید در مقیاس کلان بررسی و تبیین کرد و هم از مسائل فوری و اقدامات عاجل نباید غافل شد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه دفتر توسعه محلی مستقر در بازار تهران با توجه به شناختی که از مشکلات محلی دارد، می‌تواند در این زمینه کمک کند، گفت: با این کار، مدیریت شهری می‌تواند با تشخیص درست اولویت‌ها در زمینه اقدامات فوری عملیات خود را با تأیید مراجع ذیصلاح به خصوص میراث فرهنگی شروع کند.

گلپایگانی افزود: ما باید برای حل مسئله بازار یک سند راهبردی طراحی کنیم، تا این میراث بین نسلی حفظ شود.

وی گفت: شهرداری تهران به منظور انجام درست این کار دست یاری به سمت تمامی صاحبنظران این حوزه دراز می‌کند و من فکر می‌کنم ظرفیت خوبی در بین کسبه بازار به این منظور وجود دارد و باید از این افراد حتماً نظرخواهی شود.