تاکید بر اجرای مذاکرات حمل‌ونقلی برای دستیابی به مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری

پژوهشکده سپیدار تاکید بر اجرای مذاکرات حمل‌ونقلی برای دستیابی به مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری آزمون

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزیر راه و شهرسازی صبح امروز هشتمین اجلاس همکاری‌های حمل‌ونقلی ایران و ترکیه بیان داشت: با توجه به اراده رهبران دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری  بين دوطرف به سقف ۳۰ میلیارد دلار در سال، همکاری بانک مرکزی و ایجاد کانال مالی یکی از ضرورت‌ها و عوامل تسهیل کننده به شمار می‌رود.

اسلامی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد بیست و هفتمین کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور را در آنکارا برگزار کند. گفت: با توجه به اهمیت ارتقا سطح روابط و حجم مبادلات،‌ دکتر واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس کمیسیون مشترک دو کشور انتخاب شده است و این یک اقدام بی‌نظیر است. زیرا در دفاتر روسای جمهور دو کشور دو دبیرخانه اقدامات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران-ترکیه را پیگیری می‌کنند.

وی با اشاره به تصمیم‌گیری‌های انجام شده در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای و ترکیبی گفت: تصمیم‌گیری در مورد صف‌های طولانی ناوگان جاده‌ای پشت مرزهای دو کشور یک ضرورت است که با توجه به مذاکرات کارشناسان، باید تدابیری برای رفع موارد بازدارنده اتخاذ شود و راندمان حمل‌ونقل جاده‌ای بین دو کشور افزایش یابد.

اسلامی افزود: یکی از آیتم‌های موثر در این راستا توسعه همکاری‌های گمرکی است که نقش بسیار سازنده‌ای بین دو کشور خواهد داشت. لذا امیدواریم مسئولان گمرکی دو کشور برای تجهیز پایانه‌های مرزی و توسعه زیرساخت‌ها بتوانند در راستای تحقق مذاکرات نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

وزیر راه و شهرسازی ایران یادآور شد: توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل در پایانه‌های مرزی از سوی وزارت راه و شهرسازی در دست انجام قرار دارد  که یکی از مهمترین آن‌ها تکمیل جاده خوی-رازی است و در اولویت نیز قرار دارد.

وی با اشاره به مذاکرات حوزه ریلی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت دو کشور برای بهره‌برداری بهتر در زمینه‌های گوناگون برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است که یکی از این پیشنهادات ایجاد خط جدید ریلی بین دو کشور است و آمادگی کامل برای جذب سرمایه‌گذار از سوی کشور ترکیه نیز وجود دارد تا این پروژه هرچه زود تر اجرایی شود.

 اسلامی خاطرنشان کرد: شرایط سرمایه گذاری در ساخت راه آهن سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان نیز وجود دارد تا شاهد تکمیل و بهره‌برداری هرچه زودتر از این خط‌آهن نیز باشیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه آمادگی برای توسعه همکاری‌های دریایی و بندری را بیش از پیش بر شمرد و با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از سوی ایران در این حوزه تاکید کرد: همکاری بین بندر ترابوزان و بندر شهیدرجایی  می‌تواند یکی از نشانه‌های توسعه همکاری‌های بنادر دو کشور باشد.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران ذر ابتدای سخنان خود با ابراز امیدواری نسبت به رفع مشکلات و موانع توسعه  همکاری‌های دو جانبه کرد موفقیت دولت ترکیه در برگزاری انتخابات شهرداری‌ها را تبریک گفت و بابت عرض تسلیت دولت ترکیه به خاطر جانباختگان حادثه سیل و کمک ‌های ارسال و مواضع اصولی و منطقی ترکیه در محکوم کردن یکجانبه گرایی امریکا به ویژه در موضوع تروریستی خواندن سپاه پاسداران به عنوان یکی از ارکان دفاعی-امنیتی جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر کرد.