شهر شب: سرزندگی و فعالیتهای شبانه

محدود بودن ساعات كاری موجب مشكلات فراوانی برای شهرها می شود كه از آن جمله می توان به افزایش ترافیك  و شلوغ شدن اماكن عمومی مانند مراكز تفریحی و فروشگاه ها در ساعات مشخصی از شبانه روز اشاره نمود. در سالهای اخیر گرایش به فعالیت در ساعات غیرمعمول در شمار زیادی از شهرهای بزرگ جهان افزایش یافته است و بسیاری از واحدهای تجاری، صنعتی و تفریحی به صورت شبانه روزی فعالیت می كنند.

شهر-شب

در حقیقت جوامع شهری امروز به مانند دیروز یا جوامع روستایی نیستند؛ چرا كه در برخی از جوامع روستایی به دلیل یك سنت قدیمی و حرفه كشاورزی كه روستائیان دارند، صبح‌های زود از خواب بیدار می‌شوند، در ابتدای شب نیز به خواب می‌روند و چنانچه نیازی هم داشته باشند به دلیل آنكه خود تولیدكننده هستند، نیازهایشان در هر ساعت از شبانه‌روز از سوی خودشان رفع می‌شود. اما امروزه زندگی در كلانشهرهای بزرگ و پرجمعیت مشكلات عدیده‌ای را برای ساكنان این شهرها به دنبال دارد. پیوند امروزه مردمان كلانشهرها با مدرنیته و ماشینی شدن زندگی‌ها باعث شده تا اعضای یك خانواده به دلیل مشغله‌های فراوان كمتر در ساعات روز در كنار یكدیگر باشند و بیشتر در ساعت‌های پایانی شب در كنار یكدیگر جمع شوند.

وجود مراكز خرید، تفریحی و خدماتی شبانه‌روزی به حتم می‌تواند علاوه بر استفاده بهینه خانواده‌ها از زمان، در روحیه‌شان نیز تأثیرگذار باشد و استحكام خانواده‌ها را نیز تقویت بخشد.امروزه بسیاری از شهرهای پیشرفته دنیا، زندگی شبانه (Night life) را تجربه می‌كنند، به‌طوری كه زندگی 24 ساعته، امروزه دیگر بخشی از زندگی‌ آنها را تشكیل داده است.

از قرن نوزدهم به بعد و در پی نظم ناشی از انقلاب صنعتی و توسعه بعدی آن یك سازمان یافتگی اجتماعی بر گرد زمان كار شكل گرفت و كم كم تمام رفتارهای اجتماعی، خدمات اوقات فراغت و غیره را تحت تاثیر قرار داد و تا امروز ادامه یافته است در شهرهای امروز بخش اصلی خدمات اوقات فراغت و فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی بر اساس نظم زمانی ترسیم شده بر پایه ساعت كاری انجام می گیرد زیرا اكثریت مردم حقوق بگیرند و بنابراین ناچار به تبعیت از زمانهای حاشیه ای كار مثل غروب ها آخر هفته و تعطیلات رسمی هستند.

این زمانبندی رفتاری اختلال های كاركردی اجتماعی زیادی ایجاد كردند كه در زمینه هایی چون تحرك شهری (راهبندان ها) سرگرمی ها (انباشت و ازدحام دربرخی زمانها ، دوره ها، آخر هفته ها و هزینه های ناشی از آنها) و به طور كلی در زندگی روزمره دیده می شود این امر سبب پدید آمدن احساس گسترده ای می شود كه مردم امروز دارند احساس كمبودوقت و همچنین انگیزه بزرگی را برای مدیریت برساختارهای زمانی به وجود می آورد این امر اهمیت زمان غروب و شب را به عنوان زمانی برای فراغت و فعالیت های اجتماعی و فرهنگی نشان می دهد.

ارائه دیدگاه غیرفعال است